HCM Rm. Vâlcea a pierdut la Craiova şi a căzut pe loc de play-out

HCM Rm. Vâlcea a pierdut derbiul Olteniei la handbal feminin, la Craiova, disputa cu SCM, scor 28-24 pentru gazde. După ce la pauză gruparea antrenată de Simona Gogârlă conducea la două goluri diferenţă (15-13), la 18 minute după reluare vâlcencele au egalat, dar pe final exsperienţa jucătoarelor din Bănie şi-a spus cuvântul. Craiovencele s-au desprins uşor – uşor şi au condus chiar şi la 5 goluri avans, 27-22, însă în final au rămas patru goluri între craiovence şi vâlcence: 28-24. De la gazde s-au evidențiat portarul Diana Petrescu, care a avut 11 parade și interul dreapta Jelena Zivkovic, care a marcat 5 goluri, în timp ce Mihaela Ani-Senocico a înscris de 10 ori pentru vâlcence. Etapa viitoare, gruparea antrenată de Constantin Ştefan va întâlnii, în Polivalentă pe CSM Ploieşti