Sâmbătă, Vipelele Albastre reiau “balul” cu meciul de la Târlungemi

Gata, a trecut pauza competitionala! Viprele Albastre incep sâmbătă, de la ora 11.00, meciurile oficiale ale anului 2016 si joacă prima din cele 8 finale pentru accederea in play-off. Adversara pentru elevii lui Pelci o să fie Unirea Tarlungeni, echipa care se luptă pentru evitarea retrogradării dar care în acest sezon a fost o nucă greu de spart pe propriul teren. Calculele sunt simple. O victorie ne menţine pe primul loc al clasamentului, cu şanse mari de play-off. Si un rezultat de egalitate ne apropie de indeplinirea obiectivului in timp ce un eventual esec ne complică situatia, intre primul si locul 7, primul de sub linia de play-off fiind doar patru puncte. Avem incredere, insa, ca valoarea isi va spune cuvantul pe teren si echipa noastra va obtine un nou succes care-i va bucura pe suporteri. Forta Viperele Albastre!

I-am invins in tur

În meciul disputat în tur, la Râmnicu Vâlcea, echipa noastra s-a impus cu scorul de 2-0, ambele reuşite fiind trecute în contul lui Marius Staicu, fotbalist care în această iarnă s-a transferat la Gaz Metan Mediaş, colegă de serie a Viperelor Albastre. Altfel, două dintre partidele care vor avea loc în această etapă ne interesează în mod direct. Astfel, la Târgovişte Chindia din localitate întâlneşte pe FCM Baia Mare, în timp ce la Arad UTA are meci cu FC Braşov. În cazul în care băimărenii nu se impun în “Cetate” iar arădenii cu câştigă cu FC Braşov, CSM se distanţează în fruntea clasamentului cu trei puncte la Târlungeni. În fine, principala favorită la promovare, Gaz Metan Mediaş, are un meci considerat uşor, “acasă” cu Olimpia Satu Mare.

Pentru CSM au marcat in acest campionat

Staicu (13), Neagoe (4), Ludusan (3), Voinea (2), Tomozei (2), Firtulescu (2), Stoica, Dumitrascu, Vasile, Cucui, B. Geanta.

Bilant pozitiv in meciurile amicale

În această pauză competiţională CSM Râmnicu Vâlcea a jucat şapte meciuri amicale, bilanţul fiind de patru victorii, două înfrângeri şi un rezultat de egalitate. Cel mai tare meci a fost cel de pe propriul teren, contra uneia dintre formaţiile puternice din primul eşalon, Pandurii Târgu Jiu. Vâlcenii au cedat la limită dar au făcut 90 de minute solide, ratând o sumedenie de ocazii, printre care şi două lovituri de la 11 metri. Tare a fost şi partida de la Curtea de Argeş contra echipei FC Clinceni, câştigată de echipa noastră cu 1-0. Îngrijorător este că CSM îşi crează multe ocazii dar finalizezază puţin. De asemenea, de luat în calcul este că un singur atacant a reuşit să puncteze, Andrei Luduşan, contra Clinceniului. În rest, mijlocaşii şi fundaşii Viperelor Albastre au adus golurile.

Victorie pentru Body

Iarna aceasta a fost una trista pentru familia CSM-ului. Asta pentru ca ne-a parasit presedintele executiv al clubului nostru, Bogdan Medrea, cel care va urmari viitoarele meciuri din Rai si, cu siguranta, ne va ajuta si de acolo. In ceea ce-i priveste pe elevii lui Alex Pelici, vor juca si pentru Body si ii vor dedida prima victorie a anului 2016!