Mesajul RADICAL al unui AFACERIST BRTIANIC pentru ROMÂNI: „SUNTEȚI o ȚARĂ IEFTINĂ, cu CONDUCĂTORI IEFTINI, POLITICIENI CORUPȚI şi ASTA MERITAŢI!”

România atrage anual zeci de vânători străini, cărora nu le pasă de protejarea speciilor pe cale de dispariţie în Europa. Anca T. a semnalat pe reţelele de socializare un caz al unei firme din Scoţia care organizează excursii de vânătoare în România.

Indignată de poză postată pe Facebook de un vânător care a ucis cu sânge rece un exemplar de urs brun, ea i-a scris lui George Richmond Elliott de la Hunting and Sporting Scotland Ltd. următorul mesaj: „Vă rog nu ne ucideţi urşii. Trebuie să faceţi asta neapărat? Asta este singura modalitate prin care vă puteţi bucura de viaţă?”.

Răspunsul pe care Anca l-a primit a fost de-a dreptul revoltător.
„Da, vom ucide toţi urşii voştri, toate păsările voastre din Delta Dunării, toţi cocoşii de munte, toţi mistreţii şi toţi cerbii. Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi”, a scris britanicul, care face bani grei din afacerea pe care a dezvoltat-o.

Pentru o excursie de vânătoare a urşilor bruni în România, Hunting and Sporting Scotland Ltd solicită un onorariu de 4.500 de euro şi nu este singura care face acest lucru. Alte firme străine organizează şi vânătoare de cerbi, capre negre, şi lupi, cu toate că vorbim despre specii protejate prin lege.

627x0

România are cea mai mare populaţie de urşi bruni din Uniunea Europeană, aproximativ 40%, însă cu toate acestea specia este din ce în ce mai rară şi la noi în ţară. Pe lângă distrugerea habitatelor naturale, ca urmare a dezvoltării aşezărilor umane, la declinul populaţiei de urs brun din România contribuie şi vânătorii, care profită de legislaţia slabă din domeniu şi vânează urşi, cu mult peste limitele impuse de lege.

16 comentarii la „Mesajul RADICAL al unui AFACERIST BRTIANIC pentru ROMÂNI: „SUNTEȚI o ȚARĂ IEFTINĂ, cu CONDUCĂTORI IEFTINI, POLITICIENI CORUPȚI şi ASTA MERITAŢI!”

  • 1 iulie 2016 la 15:35
    Permalink

    Suntem o tara in care populatia nu spune nimic ,nu se organizeaza pentru a inlatura de la putere comunisti si securisti vechi si noi care au vandut si vand in continuare tara . Vom dispare ca tara de pe harta lumii iar tara va fi populata cu cine stie ce oameni . suntem in mare parte saraci iar cei bogati fura si duc totul afara la un moment dat cand suntem datori si vinduti vor dispare . Salariile acestor mizerabili sunt foarte mari de parca li se cuvine sau tara este s.r.l-ul lor . Sefii de regii au salari de parca au venit cu totul de acasa . Politicieni fura si isi fac avantaje fara a tine cont de saracie luand hotarari singuri iar prostimea plateste impozite si taxe mari pentru a acoperi cheltuielile lor . Legea ii apara iar condamnarile sunt mici si doar pe hartie si raman si cu bani . Suntem de rasul tuturor tarilor .

    Răspunde
  • 2 iulie 2016 la 12:11
    Permalink

    Sa se afle si el in treaba. Dacă Marea Britanie trecea prin 50 de ani de bolșevism exact în aceeași situație erau și ei. Din câte știu eu, în legislația oricărei țări civilizate corupătorul este la fel de vinovat ca și coruptul. Așa că ce spune el că merităm noi, aia merită și el.

    Răspunde
  • 2 iulie 2016 la 20:02
    Permalink

    Imaginea e falsa (aia din poza sunt grizzly) iar stirea e de acum un an. A, si Romania are o suprapopulare de ursi bruni, asa ca, departe de a fi in pericol, e necesar ca in feicare an sa fie ucisi cam 300 pentru a nu pune asezarile umane in pericol. Dar de ce sa se oboseasca cineva sa verifice niste lucruri, oricum exista destui care or sa urle ca vaaaaaai, straini nenorociti, bla bla bla

    Răspunde
    • 8 decembrie 2017 la 2:08
      Permalink

      sunt mandru ca sunt roman! Dacia noastra a ajuns la vanatoare de ursi GRIZZLY!!!! Stiam ca vanatorii-unii dintre ei-sunt mincinosi, dar nici asa! Ce zici Costi? O mai ti cu ursul…grizzly sau o dai cu mutu?

      Răspunde
  • 2 iulie 2016 la 23:34
    Permalink

    Săracilor de suflet va veni si timpul nostru de Roman ;nu va fi ușor suferizilor de suflet bun ,cu nimic n-o sa va asuprim ne cumpărați cu totul dar sufletul curat ne va ramane .

    Răspunde
  • 4 iulie 2016 la 19:11
    Permalink

    Ar trebui sa ii spuna cineva ca la o viitoare vanatoare in Romania s-ar putea ca in loc de ursi sau printre ursii impuscati sa fie si fiul lui , pe care sa si-l impuste el insusi, sau sa moara otravit acasa in Anglia in asteptarea lui !!! DUMNEZEU nu bate cu paru !!!

    Răspunde
  • 5 iulie 2016 la 18:42
    Permalink

    Paduri taiate exportate in AUSTRIA tara unde un copac nu e taiat si Belgia unde 15.000 de euro si 5 ani de puscarie t-e paste daca tai un copac iar in ROMANIA DEZASTRU ECOLOGIC paduri taiate specii de animale disparute datorita efectului de distruge a padurilor romanesti care sunt in prezent 75% TAIATE .
    PRIMARI CARE APROBA CONSTRUCTII DE BLOCURI PE SPATII VERZI SAU DISTRUGAND ARII DIN PARCURILE DIN MARILE ORASE
    Ignoranta britanica n-e zambeste omorand specia de urs brun pe fata avand chiar o afacere de gen.
    UDMR guvern straine in guvernul Romaniei isi face de cap mai habitir decat in tara lor de origine Ungaria .
    Si o gramada de alte motive in care romanul in tara s-a este si v-a fi ignorat la maximu in tara s-a nu mai zic dincolo de granite unde este victima sigur .
    Chiar asa suntem tiganii Europei chiar nu avem istorie mandrie si o tara la care s-a tinem si s-a ne facem fericiti copii nostri?
    V-a spun ce avem Coruptie o natie condusa de straini care n-e fac sa n-e uram reciproc si binenteles hoti care s-e cred destepti ex:(primarul Mazare care a distrus Mamaia a facut o gramada de bani pe contribuabili constanteni si care a cumparat teren in Madagascar si cand zic teren zic jumatate de Madagascar Brazilia banii in Israel bravo lui destept da c-e uita este ca are un fiu roman care in caz ca averea i s-a v-a confisca de catre guvernele respective din Madagascar respectiv Brazilia v-a trebui s-a apeleze la locurile de munca create in Romania respectiv Constanta care sunt 0 dar sa lasam pe Mazare ca avem o gramada de altii ca el la Guvernul Romaniei
    M-a intreb ca facem ca natie pana unde mergem pana cand n-e lasam calcati in picioare pe noi si copii nostrii pana cand???????

    Răspunde
  • 6 iulie 2016 la 6:29
    Permalink

    Raspunsul englezului este corect, realist, frumos.

    Răspunde
  • 7 iulie 2016 la 7:39
    Permalink

    Nuuu, nu meritam ce spui tu si mai ales acei ursi si celelalte animale omorate cu sange rece. Eu nu stiu cum de te suporta pamantul, cum de nu vomita instant cand te vede. Nici nu te-as putea numi om, animal nici atat pentru ca nu exista grad de comparatie. Mi se face sila cand vad atata rautate si sincer eu nu am sange rece dar as plati un mercenar sa te vaneze si sa te chinuie exact dupa cum meriti.
    Sa iti fie rusine, sa iti fie rusine ca esti britanic….o scursura a societatii.

    Răspunde
  • 7 iulie 2016 la 15:11
    Permalink

    niste nesimtiti la fel cu guvernantii nostrii care se ploconesc fata de straini in loc sa apere aceasta tara

    Răspunde
  • 9 iulie 2016 la 12:04
    Permalink

    Imaginea este atat de dureroasa si indignarea atat de mare incat nu pot sa mai spun decat ca tara nu are nimic de-a face cu idiotii care o conduc si care pentru cativa banuti sunt in stare sa-si vanda si mama si tata!

    Răspunde
  • 9 iulie 2016 la 20:12
    Permalink

    Sa ne mobilizam pentru a interzice vânătoarea in Romania asa cum este interzisă in țările care țin la fauna si flora lor. Sa ne mobilizam împotriva celor care in Romania organizează, ajuta, inlesnesc, aproba astfel de activități. Sa fie închisă secția din Castelul de la Carei cu trofeele de vânătoare! Ne este mila de urșii care sunt la Zărnești pentru Suferințele îndurate si sa nu facem nimic împotriva acestor criminali ??!!

    Răspunde
  • 20 decembrie 2016 la 20:56
    Permalink

    sa-i retinem la punctele de frontiera si sa-i blacklistam pt 10 ani in cazul in care mirosim cel mai mic act de corruptie. asta este stilul británico pe catre trebuie sa-l copiem cum sentem obisnuitzi sa copiem trate cacaturile din vest.

    Răspunde
  • 16 februarie 2017 la 20:27
    Permalink

    Categoric au standard de viata mai ridicat , democrația la ea acasa, in unele regiuni n-ai ce cauta,zone mult mai periculoase decit Ferentari , dar nu umbla ciinii cu covrigi in coada ,sunt cei mai egoiști, parsivi , instigatori la ură de rasa, vor ca emigrantii sa le face slujbele de jos pt. salarii de rahat in timp ce multi dintre ei stau pe bani frumosi in somaj infundind bodegile,barurile,unde ve-i vedea atmosfera de tot regatul…Cei mai mari bețivi ai planetei…si ne dau lecții…chiar acestui individ sa-r putea sa-i găsiți multe pete pe ,,vita sa” .

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *