Victorie (3-1) cu CSU 2 Craiova şi Posada Perişani merge în turul 2 naţional al Cupei României

Miercuri după-amiaza, pe terenul sintetic din cadrul stadionului „Municipal” din Zăvoi, s-a desfăşurat primul meci oficial de pe plan judeţean din noul sezon. Posada Perişani a întâlnit CS Universitatea II Craiova, în turul I al Cupei României. La capătul unui meci echilibrat, vâlcenii antrenaţi de Mitică Teleşpan (foto) au câştigat cu scorul de 3-1 şi s-au calificat în turul următor al competiţiei.

 

Cei care au deschis scorul au fost craiovenii. Formaţia din Bănie a profitat de o greşeală de marcaj a gazdelor şi a deschis scorul în Zăvoi. Alexandru Dinu punctând pentru 1-0. în repriza secundă, gazdele au jucat mai atent, au presat şi au egalat, 1-1, marcator Alin Bunescu (Vrăjeală). În minutul 78 vâlcenii au preluat conducerea, 2-1, marcator Eremia. Scorul final, 3-1 pentru Posada, avea să fie stabilit cu 5 minute înainte de final, după reuşita lui Gîlcescu. Posada a făcut, astfel, un prim pas în faza naţională a Cupei României, eliminând o echipă de Liga a III-a. În faza următoare, care este programată pentru data de 24 august, formaţia din Perişani va întâlni, de asemenea, o echipă din cel de-al treilea eşalon.

 

Mitică Teleşpan a început meciul cu Geantă – Stanciu, Ciprian Dinu, Eremia, Ionescu, Datcu, Bucei, Melcea, Bunescu, Paşoi şi Gîlcescu. Au mai intrat, la Posada, Roncea, Tudor şi Moţ.

 

Rezultatele turului 1 al Cupei României (faza naţională)
CSO BRAGADIRU (IF) – DINAMO II BUCUREŞTI (B)   1-4
Stadion: Orăşenesc (Bragadiru – Ilfov);
Arbitru: Robert Avram (Piteşti – Argeş); Asistenţi: Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş) şi Lucian Tănase (Piteşti – Argeş).

Marcatori: … () / Ion Gheorghe (8 – pen.), Gabriel Răducan (70), Andrei Nistor (76), Alexandru Longher (90)

AS ELECTROAPARATAJ (B) – VOINŢA SNAGOV (IF)
Stadion: Electroaparataj (Bucureşti);
Arbitru: Dan Florin Costin (Chirnogi – Călăraşi); Asistenţi: Florin Liviu Burlacu (Urziceni – Ialomiţa) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria – Teleorman).

CS TUNARI (IF) – CONCORDIA CHIAJNA II (IF)   2-3
Stadion: Tunari (Tunari – Ilfov);
Arbitru: Cristian Georgescu; Asistenţi: Mihăiţă Necula şi Silviu Goicea (toţi din Bucureşti).

Marcatori: Al. Ivan (3), Lalciu (50) / Rogoveanu (37, 90), Zamfir (47)

ARSENAL MALU (GR) – ACS URBAN TITU (DB)    0-2
Stadion: Comunal (Malu – Giurgiu);
Arbitru: Bogdan Dumitrache; Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Mihaela Ţepuţă (toţi din Bucureşti).

Marcatori: M. Oprea (62), G. Manole (77)

UNIREA BASCOV (AG) – ATLETIC BRADU (AG)   2-1
Stadion: Bradu (Bradu – Argeş);
Arbitru: Ionela Alina Peşu; Asistenţi: Cristian Daniel Pătraşcu şi Pompiliu Costinel Barbu (toţi din Craiova – Dolj).

Marcatori: Beuran (37), Costinel Tănase (90) / Jenaru (15)

UNIREA BRÂNCENI (TR) – SPORTING ROŞIORI (TR)   3-1
Stadion: Comunal (Branceni – Teleorman);
Arbitru: Sergiu Anton (Bucureşti); Asistenţi: Marian Istrate (Buftea – Ilfov) şi Roxana Ivanov (Bucureşti).

Marcatori: Cătălin Desculţu (36 – pen.), Fluierică (43), Neacşu (84 – autogol) / Lătea (89)

FLACĂRA MORENI (DB) – FC ANINOASA (DB)   2-0
Stadion: Flacăra (Moreni – Dâmboviţa);
Arbitru: Andrei Moroiţă; Asistenţi: Cătălin Alexandru Popovici şi Ştefan Dumitrache (toţi din Ploieşti – Prahova).

Marcatori: M. Plăcintă (4) şi Drăgan (84)

ŞTIINŢA DANUBIUS BECHET (DJ) – CS PODARI (DJ)  0-2
Stadion: Comunal (Bechet – Dolj);
Arbitru: Gheorghe Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea); Asistenţi: Ovidiu Dorobanţu (Olanu – Vâlcea) şi Elena Roxana Mazilu (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea).

Marcatori: Dragomir (22), Avram (86)

CSS SLATINA (OT) – ACSO FILIAŞI (DJ)   0-2
Stadion: 1 Mai – Teren II (Slatina – Olt);
Arbitru: Marius Naidin (Piteşti – Argeş); Asistenţi: Şerban State (Piteşti – Argeş) şi Nicuşor Marin (Suseni – Argeş).

Marcator: Fotescu (30, 80)

POSADA PERIŞANI (VL) – CS U CRAIOVA II (DJ)    3-1
Stadion: Municipal – sintetic (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea);
Arbitru: Liviu Bălăcescu (Târgu Jiu – Gorj); Asistenţi: Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu – Gorj) şi Ion Nelu Glavan (Vladimir – Gorj).

Marcatori: Bunescu (65), Eremia (70), Gâlcescu (77) / Dinu (43)

INTERNAŢIONAL BĂLEŞTI (GJ) – PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU II (GJ)    3-1
Stadion: Comunal (Băleşti – Gorj);
Arbitru: Aurel Vărzan (Oţelu Roşu – Caraş Severin); Asistenţi: Cristian Daniel Ilinca şi Daniela Constantinescu (ambii din Craiova – Dolj).

Marcatori: … / L. Tudor (7)

FC AVRIG (SB) – AFC ODORHEIU SECUIESC (HG)   2-0
Stadion: Comunal (Avrig – Sibiu);
Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud – Alba); Asistenţi: Paul Bogdan Pojar şi Anghel Todea (ambii din Cluj-Napoca – Cluj).

Marcatori: Marius Cosovanu (60), Andrei Halmagy (75)

CS TÂRNAVA MICĂ SÂNGEORGIU DE PĂDURE (MS) – CS IERNUT (MS)
Stadion: Voinţa (Sângeorgiu de Pădure – Mureş);
Arbitru: Călin Lazăr (Mediaş – Sibiu); Asistenţi: Adrian Epure (Orlat – Sibiu) şi Alina Voaides (Sibiu).

CHIMIA ORAŞ VICTORIA (BV) – AFC HĂRMAN (BV)   1-5
Stadion: Viromet (Victoria – Braşov);
Arbitru: Claudiu Ştef; Asistenţi: Balint Albu şi Andra Tănăsuc (toţi din Târgu Mureş – Mureş).

Marcatori: Florin Cristian (65) / Mug. Buga (15, 18), Forika (52), Leonte (84, 89)

UNIREA CRISTURU SECUIESC (HG) – MĂGURA CISNĂDIE (SB) 0-3
Stadion: Orăşenesc (Cristuru Secuiesc – Harghita);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe – Covasna); Asistenţi: Gabriel Boncz (Făgăraş – Braşov) şi Viorel Pânzaru (Braşov).

►Campioana judeţului Harghita, Unirea Cristuru Secuiesc, a anunţat FRF că nu poate organiza meciul, deci va pierde la „masa verde”.

INDUSTRIA SÂRMEI (CJ) – UNIREA DEJ (CJ)   3-1
Stadion: Municipal (Câmpia Turzii – Cluj);
Arbitru: Gabriel Almaş; Asistenţi: Sergiu Paul Corb şi Ioan Cozorici (toţi din Zalău – Sălaj).

Marcatori: … () / Darius Sătmar (65)

VIITORUL SÎNTIMBRU (AB) – SĂNĂTATEA CLUJ (CJ)   3-0 la masa verde (1-2 pe teren)
Stadion: Comunal (Sîntimbru – Alba);
Arbitru: Cristian Vieru (Cisnădie – Sibiu); Asistenţi: Daniel Nagy (Mediaş – Sibiu) şi Vasile Marius Duţă (Avrig – Sibiu).

Marcatori: Chişu (15) / Vitan (40), Al. Gaşpar (71)

►Sănătatea Cluj n-a respectat regula jucătorilor Under 19 impusă în Comitetul de Urgenţă din 3 august şi pierde la masa verde calificarea

VOINŢA LUPAC (CS) – CS NUOVA MAMA MIA BECICHERECU MIC (TM)   2-3
Stadion: Vointa (Lupac – Caraş Severin);
Arbitru: Alexandru Dan Gornic; Asistenţi: Sebastian Pantea şi Alina Mihoc (toţi din Arad).

Marcatori: Liviu Strain (38 – pen.), Nicola (52) / Matiş (30, 70), Radu Zoran (76)

ŞOIMUL BĂIŢA (HD) – MILLENIUM GIARMATA (TM)   1-3
Stadion: Comunal (Crăciuneşti – Hunedoara);
Arbitru: Mihai Domşa (Aiud – Alba); Asistenţi: Daniel Popa (Aiud – Alba) şi Emeric Tocai (Mediaş – Sibiu).

Marcatori: … / Trifu (16), Soare (27), S. Stoica (62)

ACS GHIRODA (TM) – CSM LUGOJ (TM)   4-2 după prelungiri, 2-2 după 90 de minute
Stadion: Comunal (Giarmata-Vii – Timiş);
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa – Caraş Severin); Asistenţi: Ioan Daniel Humiţa (Armenis – Caraş Severin) şi Alexandru Ilie (Bocşa – Caraş Severin).

Marcatori: Mancaş (45, 80), Patrasou (110 – pen.), Gaidaş (118) / Szilagy Perju Dan (58, 89 – pen.)

ŞOIMII LIPOVA (AR) – CS OŞORHEI (BH)  3-0
Stadion: Josef Scheirich (Zăbrani – Arad);
Arbitru: Daniel Nicolae Neagoe; Asistenţi: Alin Marian Botaş şi Patricia Samsudean (toţi din Timişoara – Timiş).

Marcatori: Gherghel (48, 79), Vasinc (52)

VIITORUL ULMENI (MM) – ACS FOTBAL COMUNA RECEA (MM)   0-3
Stadion: Orăşenesc (Ulmeni – Maramureş);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare); Asistenţi: Zsolt Kopriva şi Sergiu Neichi (ambii din Satu Mare).

Marcatori: Chinde (9, 82), M. Deac (77)

UNIREA MIRŞID (SJ) – FC ZALĂU (SJ)    1-3
Stadion: Comunal (Popeni – Sălaj);
Arbitru: Cristian Codrea; Asistenţi: Răzvan Soporan şi Gheorghe Vasile Tarba (toţi din Baia Mare – Maramureş).

Marcatori: Raul Iliese (22) / Florin Istrate (32, 55), Raul Stanciu (71 – pen.)

ŞOMUZUL PREUTEŞTI (SV) – FC BISTRIŢA (BN)   1-0
Stadion: Comunal (Preuteşti – Suceava);
Arbitru: Denis Andrei Creţu; Asistenţi: Ciprian Iovu şi Radu Creţu (toţi din Botoşani).

Marcator: … (85)

VITIS ŞULETEA (VS) – AEROSTAR BACĂU (BC)  1-8
Stadion: Municipal (Bârlad – Vaslui);
Arbitru: Vlad Baban; Asistenţi: Ionuţ Melinte şi Andrei Diaconu (toţi din Iaşi).

Marcatori: … ()

GLORIA IVEŞTI (GL) – ATLETICO VASLUI (VS)    1-4
Stadion: Nicu Nour (Iveşti – Galaţi);
Arbitru: Ionel Ivan; Asistenţi: Răzvan Negoiţă şi Robert Mocanu (toţi din Brăila).

Marcatori: … () / Buhăceanu (trei goluri), Hany Ragab ()

VOINŢA ION CREANGĂ (NT) – CS PANCIU (VN)  3-0
Stadion: Comunal (Ion Creangă – Neamţ);
Arbitru: Ionuţ Ignat (Suceava); Asistenţi: Mihăiţă Adrian Noroc şi Ionel Tănasă (ambii din Botoşani).

►CS Panciu a trimis astăzi adresă la FRF că nu se prezintă la meci. Voinţa Ion Creangă merge în turul doi fără să joace.

EUROMANIA DUMBRĂVENI (VN) – GAUSS RĂCĂCIUNI (BC)  7-6 după penalty-uri, 1-1 după 120 de minute, 0-0 după 90 de minute
Stadion: Comunal (Dumbrăveni – Vrancea);
Arbitru: Florin Aurelian Macovei (Galaţi); Asistenţi: Răzvan Bedreagă (Galaţi) şi Florin Iftode (Târgu Bujor – Galaţi).

Marcatori: … ()

FC PĂPĂUŢI (CV) – PETROLISTUL BOLDEŞTI (PH)    3-4
Stadion: Comunal (Zagon – Covasna);
Arbitru: Sergiu Mavriche; Asistenţi: Cristian Vorovenci şi Alexandra Theodora Apostu (toţi din Bacău).

Marcatori: Bodolan (23), Petcu (47 – pen.), Toderaşcu (90+2) / M. Ene (11, 30), I. Ioniţă (36, 59)

VOINŢA LANURILE (BZ) – CS PĂULEŞTI (PH)   3-4
Stadion: Comunal (Lanuri – Buzău);
Arbitru: Laurenţiu Ciuchita (Buftea – Ilfov); Asistenţi: Florin Iacob şi Marian Carson (ambii din Constanţa).

Marcatori: … / Ion Alexandru (4), Marius Mihai (44), Laurenţiu Dumitru (75), Marian Ţugui (85)

SPORTUL CHIŞCANI (BR) – FC VIITORUL II (CT)     2-6
Stadion: Sportul (Chişcani – Brăila);
Arbitru: Adrian Frăţilă (Vadu Pasii – Buzău); Asistenţi: Silviu Andreiu şi Bogdan Mihai Martinescu (ambii din Buzău).

Marcatori: Cl. Boariu (54), Val. Durbacă (87 – pen.) / Cr. Ene (3), Al. Stoica (20), Ciocâldău (24), Ant. Cruceru (25), V. Rusu (70), D. Panait (90+1)

VICTORIA MIHAI VITEAZU (CT) – PESCĂRUŞUL SARICHIOI (TL)   2-1
Stadion: Comunal (Mihai Viteazu – Constanţa);
Arbitru: Nicolae Breoi; Asistenţi: Alexandru Bodolan şi Gabriel Neagu (toţi din Bucureşti).

Marcatori: … ()

ABATORUL SLOBOZIA (IL) – ÎNAINTE MODELU (CL)   0-3
Stadion: Abatorul (Slobozia – Ialomiţa);
Arbitru: Cătălin Marian Pană; Asistenţi: Ionuţ Traian Neacşu şi Aurelian Ţoie (toţi din Bucureşti).

Marcatori: Manole (58), Neagu (80), I. Vasile (90+1)

VICTORIA CHIRNOGI (CL) – CSM OLTENIŢA (CL) 1-2
Stadion: Comunal (Chirnogi – Călăraşi);
Arbitru: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti); Asistenţi: Cristian Ionuţ Măndiţă (Tunari – Ilfov) şi Dragoş Radu (Dragomireşti – Ilfov).

Marcatori: Cr. Panait (72) / … ()

GLORIA POPEŞTI LEORDENI (IF) – CS ŞTEFĂNEŞTI (IF) – nu se dispută
CS Ştefăneşti s-a desfiinţat după ce autorităţile locale au preluat pe Unirea Tărlungeni.
PANDURII CERNEŢI (MH) – MINERUL MOTRU (GJ) – nu se dispută
Meciul nu a fost programat, deoarece echipa din Cerneţi, deţinătoarea eventului în Mehedinţi, a anuntat FRF că nu are bani să organizeze întâlnirea.
FC HIDIŞELUL DE SUS (BH) – CS INEU (AR) – nu se dispută
Campioana judeţului Bihor s-a desfiinţat în această vară.
SOMEŞUL OAR (SM) – CSM SIGHETU MARMAŢIEI (MM) – nu se dispută
CSM Sighetu s-a desfiinţat în timpul returului ediţiei trecute a Ligii 3.
TRANSDOR TUDORA (BT) – INTER DOROHOI (BT) – nu se dispută
Inter Dorohoi s-a retras din Liga 3 după ce iniţial se înscrisese şi în acest moment nu are activitate.
SIRETUL LESPEZI (IS) – CSM PAŞCANI (IS) – nu se dispută
Siretul Lespezi s-a desfiinţat după ce a promovat în Liga 3.

*echipele trecute cu roşu s-au calificat în faza a doua a competiţiei

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *