Cu o dublă a atacantului craiovean Mihai Dina, ”municipalii” și-au învins fostul antrenor, Erik Lincar, la scor de neprezentare

La prima revenire în Zăvoi de la plecarea sa de la echipă, acum în calitate de adversar, Erik Lincar a fost învins categoric de gruparea vâlceană. Luceafărul Oradea, echipa antrenată de fostul mijlocaș stelist, grupare ce runda trecută câștigase acasă, 2-0, cu o pretendentă la promovare, Chindia Târgoviște, a pierdut acum la Vâlcea la scor de neprezentare: 3-0. A fost prima dublă reușită de craioveanul Mihai Dina (foto, alături de Florin Costea) de când a semnat pentru formația vâlceană.

Gol și pentru Ceapă

Tânărul atacant, venit în iarnă de la divizionara C, CS Șirineasa, Ceapă a deschis seria golurilor, în Zăvoi. În minutul 24, aceasta a primit o centrare de pe stânga și a șutat din prima și l-a învins pe experimentatul Pap. Până la pauză scorul s-a mai modificat o dată. Marcator, Dina, cel care, în minutul 27 a trimis mingea cu capul în plasa porții orădene, după un corner de pe dreapa. Cu 7 minute înainte de final, același Dina stabilește scorul final. Acesta este omul potrivit la locul potrivit. Craioveanul profită de faptul că Pap a respins în față un șut – centrare expediat de Marian și a trimis mingea în poartă din 3 metri.

Șoimii Pâncota, o nouă umilință

Ajunși la Suceava cu mașinile personale, după ce abia s-au strâns 10, jucătorii de la Șoimii Pâncota au mai ”bifat” o umilință. Au luat 14 în orașul care așteaptă, în Cupă, pe Steaua. CSM-ul, cu 16 puncte, împarte acum, locurile 10-14 cu alte trei formații cu același număr de puncte: Luceafărul Oradea, Dunărea Călărași și Dacia Unirea Brăila. Formația antrenată de Gerry Gane va juca în week-end la Afumați, după care în Zăvoi vine o nou-promovată, Sepsi Sf. Gheorghe.