Flacara Horezu a umilit campioana judeţului Telorman, Rapid Buzescu, şi promovat în Liga a III-a

Campioana judeţului Vâlcea, Flacăra Horezu a câştigat barajul de promovare pentru liga a III-a, învingând cu scorul de 8-0 pe campioana judeţului Teleorman, Rapid Buzescu.

Elevii lui Adrian Popa au început partida în forţă, iar în minutul 15, Ovidiu Popescu a deschis scorul. Bobi Verdeş a marcat cel de al doilea gol în minutul 22, ca tot el să înscrie şi golul cu numărul trei, din minutul 24. Raul Nistor, în minutul 31 şi Radu Georgescu, în minutul 39, aveau să stabilească scorul la pauză, 5-0.

După pauză, echipa din Horezu a reluat atacul asupra porţii lui Alecu, iar în minutul 61, Raul Nistor înscria cel de al şaselea gol al celor de la Flacăra. Samson Nwabueze avea să majoreze diferenta la 7, în minutul 78, ca pe finalul jocului Ion Simeanu (87) să stabilească scorul final, 8-0.

La partida ce a avut loc sâmbătă, 16 iunie, pe stadionul din Horezu au fost prezenţi circa 1000 de spectatori, printre ei aflându-se şi aproximativ 100 de suporteri de la Buzescu.

FLACĂRA HOREZU (Vâlcea) – RAPID BUZESCU (Teleorman) 8-0

Flacăra Horezu: Matache – Samson, C. Dinu, Şcheau (Vladu 68), Covalschi, Ov. Popescu, Precup, Adrian Popa, Nistor (Simeanu 68), Georgescu (Stănică 44), Verdeş (Oprescu 68); Antrenor: Adrian Popa

Rapid Buzescu: Alecu – Buzică, I. Năstase, Mircea, Slăvitescu, Gheorghe (I. Badea 36), Slobozeanu, Sabou (Cazacu 36, Trăistaru 69), Olteanu, M. Marin (Cioran 56), Nica. Antrenor: Florin Răducu

Stadion: Treapt (Horezu); Arbitrii: Andrei Moroiţă (Ploieşti) – Ionel Valentin Dumitru (Prahova) şi Doru Nicolae Petre (Prahova)