Călimăneşteanul Grigore Ceapă a marcat în poarta Coziei şi a contribuit la eliminarea grupării vâlcene din Cupa României

Câştigătoare a fazei judeţene a Cupei României, Cozia Călimăneşti a jucat ieri în prima etapă naţională a competiţiei, la Slatina, cu CSM Slatina, echipă repusă pe picioare de fostul jucător al Flacărei Horezu, Bobi Verdeş.

Având câţiva vâlceni în lot, gruparea olteană s-a impus cu scorul de 3-2 şi merge în turul următor.

Interesant e faptul că primul gol al slătinenilor a fost marcat de călimăneşteanul Grigore Ceapă (foto, în echipament alb) în minutul 30. Ştefan a egalat pentru gruparea lui Vasile Ilinca, în minutul 55. Precup a readus echipa gazdă în avantaj, în minutul 65, Roncea a egalat din nou pentru Cozia, din penalty, în minutul 75. Golul victoriei slătinenilor a fost marcat de un alt jucător care a evoluat în Vâlcea, Scheau, cu 5 minute înainte de final.