Juniorii 2 de la CSS Municipiul Rm. Vâlcea, trei victorii din trei partide în Seria E

Cu un moral bun (2 victorii în primele două etape), echipa de juniori 2 (handbal, băieţi) a Clubului Sportiv Şcolar Municipiul Rm. Vâlcea a abordat cu încredere disputa din Sala Liceului Energetic, din runda a 3-a, cu CSS Drobeta Tn. Severin. La capătul unui meci controilat de la un capăt la altul, elevii profesoarei Stăncuţa Guiu au câştigat la 11 goluri avans, 34-23.

După un început bun, vâlcenii aveau, la jumătatea primei reprize, dublul golurilor marcate de oaspeţi, 10-5. La pauză s-a intrat cu un avans de 4 goluri pentru gazde, 17-13. Dupp 45 de minute, scorul era 23-19, dar pe final vâlcenii s-au distanţat, reuşind, la final, să aibă 11 goluri între ei şi adversari, 34-23.

Principalul marcator al grupării vâlcene, în acest meci, a fost Petrache, cu 10 goluri. Au mai înscris Voiculescu – 7g, Gheorghe – 6g, Prală (căpitanul echipei) – 5g, Ancuţa şi Niculae – fiecare câte 2g, Andrei Ştefan şi Antrei Valentin – fiecare câte 1g. Poarta a fost apărată de Flavio Ionică şi Constantin. Au mai jucat, dar fără să marcheze, Şerban,Pană, Călinescu şi Gavrilă.

În celelalte două partide ale Seriei E:

CSS Hunedoara – CSS Sibiu 38-26

LPS Tg. Jiu – CSS Craiova 43-35

Cu victoria din acest meci, juniorii de la CSS Municipiul Rm. Vâlcea păstrează prima poziţie în grupă şi vor juca, etapa viitoare (week-end-ul viitor) tot acasă, cu echipa de pe locul secund, LPS Tg. Jiu.