Încă un pas spre titlul de campioană: SCM – Corona Braşov 28-24

Cu Sorina Târcă în mare formă, Corona Braşov a fost o nucă „greu” de spart duminică, în Polivalentă. Fiica Marianei Tîrcă a marcat din toate poziţiile, în special de pe inter stâng, de altfel ea a fost principala marcatoare a grupării din oraşul de sub Tâmpa în acest meci, cu 8 reuşite.

Braşovul a condusa în primele 5 minute, abia în minutul 7 Vâlcea preluat conducerea, pe care n-a mai cedat-o până la final: 7-6. La jumătatea primei reprize, SCM avea 2 goiluri avans, 10-8, avantaj care s-a menţinut şi cu 5 minute înainte de pauză: 14-12. Pe finalul primului mitan, Braşovul a încasat 4 goluri, dar a înscris doar 2, astfel că la vestiare s-a intrat cu 18-14 pentru gazde.

Debutul părţii secunde a fost extrem de încrâncenat. Braşovul n-a marcat timp de 9 mninute (!!!)m, abia în minutul 39, Tămaş a punctat pentru 15-20. La jumătatea reprizei secunde tabela de marcaj arăta 22-17 pentru gazde, cu 5 miunute înainte de final era 25-21, iar la final, Vâlcea a câştigat, 28-24.

9 aruncări de la 7 metri au avut vâlcencele. Glibko a ratat una, Lopez, una, Fernandez, două, tot Fernandez a înscris de două ori de la 7 metri, Vasilevskaya a punctat de 3 ori. 3 aruncări de la 7 metri a avut braşovul, una transformată de Sorina Tîrcă, alta ratată de aceeaşi jucătoare şi una transformată de Neagu.

SCM: Dumanska, Blazek – Fernandez 7, Vasileuskaya 7, Glibko 4, Băcăoanu 4, Lopez 3, Vieira 2, Popa 1, Khouildi, Adespii, Craiu, Badea, Petrovic, Pricopi, Gavrila.
Antrenori: Florin Pera (principal), Mia Radoi, Ildiko Barbu, Jovan Novakovic.

Etapa viiroare, SCM va sta, urmând ca miercuri, 24 aprilie, în runda intermediară, la Vâlcea să vină Măgura Cisnădie.

Până la final, SCM mai joacă la Cluj, acasă cu CSM slatina şi Bistriţa Năsăud, în ultiuma etapă.