Bilanţul activităţilor sportive ce au avut loc la CS Chimia în primele luni ale anului 2019

Anul competițional a debutat cu participarea secţiei de karate la finala Campionatul Naţional de Karate Interstiluri W.K.F. pentru Seniori, desfăşurată la  baza C.O.S.R. din Izvorani , în data de 17.03.2019.  La această competiţie sportivii secţiei de karate ai C.S. CHIMIA Rm.Vâlcea, au obţinut 3 medalii de bronz, prin următorii sportivi:

 • BÎLĂ ANDREEALocul III Kumite Seniori -50 Kg
 • GUSTIC DMITRII Locul III Kumite Seniori +84 Kg
 • KATA ECHIPE MASCULIN SENIORI- Locul III – (PAUL DINU, GHIŢĂ SILVIU şi STANCIU NICOLAE).

 

În data de 16.03.2019, la București a avut loc Adunarea Generală a Federației Române de Karate. De la C.S. Chimia Rm.Vâlcea, a participat cu drept de vot, antrenorul emerit Paul Dinu.

 

În perioada 15-17.03.2019, la C.O.S.R. Izvorani a avut loc CURSUL DE PERFECȚIONARE ANTRENORI, ARBITRII ȘI SPORTVI, la  care au participat antrenorul emerit Paul Dinu și sportivii Bîlă Andreea și Ghiță Silviu, în calitate de sportivi, antrenori și arbitrii.

 

Anul competițional a continuat cu participarea secţiei de karate, la finala Campionatului Naţional de Karate Shotokan WSF pentru Seniori, Juniori, Cadeţi, Minicadeţi şi Copii, de la Pitești, în perioada 29-31.03.2019, competiţie de la care sportivii secţiei de karate ai C.S. CHIMIA Rm.Vâlcea, au obţinut 26 medalii din care: 9 de aur, 10 de argint şi 7 de bronz, prin următorii sportivi:

 • GHIŢĂ SILVIU – Locul I Kumite W.K.F. Seniori -75Kg
 • GHIŢĂ SILVIU – Locul I Kumite Shobu Ippon Seniori -75Kg
 • STANCIU NICOLAE – Locul I Kumite K.F. Seniori +84 Kg
 • STANCIU NICOLAE Locul I Kumite Shobu Ippon Seniori +84 Kg
 • BÎLĂ ANDREEA – Locul I Kumite W.K.F.Seniori -50 Kg
 • BÎLĂ ANDREEA – Locul I Kumite Shobu Ippon Seniori -50 Kg
 • BOGOSLOV ȘTEFANIA Locul I Kumite W.K.F. Minicadeți -52 Kg
 • TĂNASE MARIO – Locul I Kumite Shobu Ippon Minicadeți – 50 Kg
 • SORICĂ ROXANA Locul II Kumite W.K.F. Seniori -50 Kg
 • GHIMIȘ CRISTIAN – Locul II Kumite Shobu Ippon Cadeți – 63 Kg
 • ALEXANDRESCU ALEXIA – Locul II Kumite K.F. Cadeți – 47 Kg
 • ALEXANDRESCU ALEXIA – Locul II Kumite Shobu Ippon  Cadeți – 47 Kg
 • FLOAREA DANIELA Locul II Kumite W.K.F. Minicadeți – 52 Kg
 • PĂUN ȘTEFANIALocul II Kumite Minicadeți – 43 Kg
 • FLORESCU MARIO Locul II Kumite W.K.F.Copii 3 -38Kg
 • SORICĂ ROXANA Locul III Kumite Shobu Ippon Seniori -50 Kg
 • GHIMIȘ CLARA – Locul III Kumite Shobu Ippon Cadeți – +54 Kg
 • TĂNASE MARIO – Locul III Kumite Shobu Ippon Minicadeți – 50 Kg
 • BOGOSLOV ȘTEFANIA Locul III Kumite Shobu Ippon Minicadeți -52 Kg
 • MARTIN VLAD Locul III Kumite WKF Copii 3 -30Kg
 • KUMITE ECHIPE FEMININ MINICADEŢI – Locul I – (BOGOSLOV ȘTEFANIA, PĂUN ȘTEFANIA şi FLOAREA DANIELA)
 • KUMITE ECHIPE MASCULIN SENIORI – Locul II – (PAUL DINU, GHIŢĂ SILVIU, STANCIU NICOLAE şi GUSTIUC DMITRII)
 • KATA ECHIPE MASCULIN SENIORI- Locul II – (PAUL DINU, GHIŢĂ SILVIU şi STANCIU NICOLAE)
 • KUMITE ECHIPE MASCULIN COPII 3 – Locul II – (FLORESCU MARIO, GHINEA ȘTEFAN, TĂRĂȘĂSCU CĂLIN şi MARTIN VLAD).
 • KUMITE ECHIPE FEMININ SENIORI – Locul III – (BÎLĂ ANDREEA și SORICĂ ROXANA)
 • KUMITE ECHIPE FEMININ CADEȚI – Locul III – (IRMA ISPAS, ALEXANDRESCU ALEXIA şi CLARA GHIMIȘ).

 

Pregătirea continuă și urmează să participăm în acest weekend la întrunirea lotului național de Karate Shotokan de la Poiana Brașov, în vederea pregătirii pentru participarea la Campionatul Mondial de Karate Shotokan de la finalul lunii mai.

 

Sportivii noștrii speciali (Elena Vlad, Diana Gheran-Popescu, Alexia Iancu, Radu Stanciu, Alin Ionescu și Florian Fumur) de la grupa de Para-Karate, se antrenează din greu și urmează să participe pe 18 mai la Cupa ”Sen Sport”, pe 25 mai la Campionatul Național de la Timișoara și pe 01.06.2019 la Cupa României de la Rm.Vâlcea.

 

Pe data de 2 iunie, sportivii noștrii au plecarea în cantonamentul din Egipt, un cantonament în care vor avea din toate câte puțin.

 

Anul acesta s-au împlinit 27 de ani de când am câstigat prima medalie la karate (aveam centura albă și am obținut o medalie de argint la kumite individual). De atunci am participat în continuu la cupele și campionatele naționale și internaționale de karate. Nu mă bucură numărul medaliilor sau culoarea lor, ci faptul că am câștigat prima medalie când aveam centura albă și ultima după 27 de ani, când am centura neagră 5 Dan Karate W.K.F. Am urcat pe podium la competițiile oficiale de seniori, respectiv Campionatele Mondiale de Karate Shotokan și Goju Ryu (17 Medalii), Campionatele Europene de Karate Shotokan, Shito Ryu, Goju Ryu și Wado Ryu (29 de medalii), Campionatele Naționale de Karate Shotokan (70 de medalii) și W.K.F. (28 de medalii), Cupa României de Karate Shotokan și WKF (26 de medalii), în total de 170 de ori și toate la seniori și de alte zeci de ori la diverse cupe naționale sau internaționale de karate. Toate acestea mi-au adus zeci de premii, iar cele mai importante sunt Decorația de la Președintele României, cele 3 distincții de la Ministrul Sportului și titlurile de Sportivul Anului în județul Vâlcea și de Antrenorul Anului în județul Vâlcea. Le doresc elevilor mei să mă depășească și nu la numărul sau culoarea medaliilor, ci la numărul anilor petrecuți în sala de antrenament sau de concurs. Competiția este cea care te motivează să te pregătești, să continui, dar adevăratul beneficiu nu este medalia, ci faptul că ești sănătos, că ai văzut lumea (am fost pe toată planeta până acum), educația primită și faptul că ai mulți prieteni de calitate în toată lumea etc.

La final doresc să mulțumesc conducerii C.S. CHIMIA Rm.Vâlcea, pentru susținerea și bunele condiții de pregătire oferite, părinților pentru înțelegere și susținere și să felicit toți sportivii pentru munca depusă și pentru rezultatele obținute până acum.

Antrenor Emerit – Jr. Paul Dinu

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *