Junioarele 1 de la CSS Municipiul Rm. Vâlcea câştigă, 26-25, acasă, cu LPS Piteşti şi conduc Grupa D

La CSS Municipiul Rm. Vâlcea se construieşte o echipă frumoasă de handbal, junioare 1.

Potrivit directorului instituţiei, prof. Mihai Ioniţă, în urma colaborării dintre CSS, Liceul Energetic, Centrul Naţional de Excelenţă şi CS Chimia, profesoara Floriana Petria are posibilitatea să formeze la CSS Municipiul Rm. Vâlcea o echipă competitivă.

Junioarele 1 de la CSS Municipiul Rm. Vâlcea au câştigat duminică, 15 septembrie, în Sala Liceului Energetic, disputa cu CSS Piteşti, scor 26-25.

De-a lungul meciului, vâlcencele au condus şi la 6 sau 7 goluri, însă a intervenit relaxarea, fapt ce a permis echipei oaspete să revină în meci şi să egaleze la 25. Ultimele două minute au fost „de foc”, CSS Municipiul Rm. Vâlcea a marcat golul cu numărul 26, iar la faza următoare, piteştencele au trimis mingea în bară, după care a fost prinsă de portarul Sara Rus.

De altfel, trebuie remarcată întreaga echipă a CSS pentru evoluţie, atitudine şi voinţă, cu un plus pentru portarul Ana Maria Şerban şi Dalia Dobromir, cea care a jucat excelent, deşi a avut probleme la mâna stângă.

Arbitraj puţin aiurea al brigăzii de fete Doană / Giciu, ambele din Capitală. Acestea au scăpat puţin jocul din mână pe final, lăsând jocul uneori dur al echipei oaspete, în schimb fluierând tot în defavoarea gazdelor. De asemenea, cele două au permis piteştencelor un atac de circa 2 minute fără să anunţe, cu braţul ridicat, ameninţare de joc pasiv.

Cu punctaj maxim, 4 puncte, CSS Municipiul Rm. Vâlcea conduce grupa D. LPS Slatina, HCM Craiova sunt pe locurile 2-3, cu câte 2 puncte. PLS Piteşti, GSIP Moreni şi CSS Mediaş completează clasamentul seriei, cele trei având zero puncte.

Campionatul se întrerupe, pentru acţiunea naționalei mari, până pe 6 octombrie. Atunci, gruparea vâlceană are meci la LPS Slatina, după care, în Sala Liceului Energetic vine GSIP Moreni.