SCM bate Minaur Baia Mare (29-23) şi termină anul 2019 pe primul loc în Liga Florilor

Două reprize diametral opuse, ca joc şi evoluție a scorului, așa a arătat ultimul meci al SCM-ului în campionat, din acest an, acasă, cu Minaur Baia Mare.

Dacă în prima repriză vâlcencele lui Pera au „defilat”, şi după ce au egalat la 2, la început, au „închis” poarta lor, astfel că băimărencele nu au marcat timp de 9 minute.

Prima repriză s-a încheiat cu avantajul vâlcencelor consistent, 16-8.

Debutul părții secunde a fost unul extrem de bun pentru oaspete, care sau revenit pe tabela de marcaj. Minaur a marcat 10 goluri în 15 minute, astfel că  n minutul 45 era 22 – 18 pentru Vâlcea.

Cu 10 minute înainte de final, Minaur se apropiase la 4 goluri, 22-18 pentru SCM, însă finalul a aparținut tot vâlcencelor, care au încheiat cu 6 goluri avans, 29-23.

De notat că nou-venita la SCM, Trifunovic a marcat primele sale 2 goluri, la un meci pe teren propriu, pentru gruparea vâlceană. Cu 5 minute înainte de finalul meciului, ex-craioveanca a marcat golul de 26-22, pentru ca tot  Trifunovic să înscrie pentru scorul final, 29-23.

Cu un joc mai putin, care se va juca pe 4 ianuarie 2020, la Buzău, SCM termină anul 2019 pe primul loc în Liga Florilor, cu un punct în fața echipei de pe locul secund, Corona Brașov.

Până la finalul turului, SCM va mai juca pe 7 ianuarie, la AHCM Slobozia şi pe 11 ianuarie, acasă cu Corona Braşov.

Surprinzător, după 11 etape, U Cluj are ZERO puncte şi e pe ultimul loc în Liga Florilor !!!. Așadar, ardelencele nu au nicio victorie în 11 partide. Rapid e pe penultimul loc, cu 3 puncte