În prima etapă, în Grupa Valoare 3, victorii şi pentru Energetic şi pentru Chimia

Meci fără istoric pentru junioarele 2 de la Energetic în prima etapă a Grupei Valoare 3.

Fetele antrenate de prof. Ionel Gheorghe şi Stăncuţa Guiu au avut meci de antrenament cu Leu Giarmata, echipă pe care „energeticienele” au învins-o cu un  categoric 28-15.

La 10 minute de la fluierul de start al meciului, vâlcencele aveau 7-4, la jumătatea primei reprize era 10-4 pentru Energertic, cu 5  minute înainte de pauză era 14-6 pentru Energetic, iar la vestiare s-a intrat cu 17-8 pentru Vâlcea.

La 5 minute de la reluare, era o diferenţă de 10 goluri în favoarea echipei vâlcene, 19-9.

La jumătatea părţii secunde erau 12 goluri avans pentru Energetic, 23-11. în minutul 55 era 25-14 pentru gazde, iar la final scorul era 28-15 pentru Energetic.

În celălalt meci al grupei, la Sala Traian, CS Chimia a făcut scor, 46-21, cu HC Jimbolia.

Iar la Slatina, LPS Slatina a trecut de Liceul Teoretic Traian Vuia Reşiţa cu scorul de 36-27.

Etapa viitoare, ambele echipe vâlcene joacă în deplasare: Energetic, la Jimbolia, Chimia, la Reşiţa, cu Liceul Teoretic Traian Vuia.