La junioare 1, CSS Municipiul Rm. Vâlcea, victorie „la mustaţă”, 31-30, acasă, cu Rapid

Meci de infarct între CSS Municipiul Rm. Vâlcea şi Rapid la handbal, junioare 1.

Fetele antrenate de prof. Floriana Petria au început perfect partida, disputată în Sala Liceului Energetic.

La jumătatea primei reprize, vâlcencele aveau un avans de 3 goluri, 8-5, în minutul 17 gazdele aveau 10-5, apoi s-a făcut 11-5. Cu 5 minute înainte de pauză mai erau 5 goluri între Vâlcea şi Rapid: 16-11, iar la pauză s-a intrat cu 18-15.

La 5 minute de la reluare, Vâlcea avea 21-17.

Timp de 6 minute nu s-a mai marcat. Au făcut-o rapidistele în minutul 41, 18-21.

Pe final, Vâlcea nu s-a mai regăsit, astfel că în minutul 49 rapidistele au egalat, 25-25.

Ultimele 10 minute ale meciului au fost „de foc”.

A fost, pe rând, 26-25 Vâlcea, 26-26, apoi Vâlcea s-a distanţat la 2 goluri, 28-26, s-a ajuns la 29-27, cu 5 minute înainte de final, Vâlcea mai avea un gol avans, 29-28. s-a făcut apoi 30-28, 31-29 (cu gol Vâlcea din 7 metri), 31-30.

La penultima fază, vâlcencele ratează atacul, Rapid pleacă pe contraatac şi cu 10 secunde înainte de final, portarul Vâlcii, Rus apără o minge trimisă de o jucătoare din Bucureşti şi astfel CSS Municipiul Rm. Vâlcea câştigă, 31-30.

Cu 12 puncte, CSS Vâlcea rămâne pe locul 2 în Grupa Valoare 2, după liderul autoritar, CSM Corona Braşov.

Brașovencele au câștigat din nou la scor, 45-11, la Piteşti, cu LPS.

La Craiova, HCM – CSS 2 Bucureşti 25-27

Etapa viitoare, vâlcencele joacă la Braşov, cu CSM Corona, pentru ca în ultima etapă a seriei să vină la Vâlcea formaţia CSS 2 Bucureşti.